O podróży

W maju 2018 roku wyruszyliśmy w podróż rowerem z Bielska-Białej w Polsce do Japonii. Podróż “Szlakiem jedwabnym” będzie poszukiwaniem lokalnych opowieści i wymianą, podczas której pokażemy polskie animacje
w ośrodkach polonijnych w 15 krajach.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PODRÓŻY PONIŻEJ

„Najdłuższą podróż, jaką mamy do odbycia, to podróż z głowy do serca. Aby naprawdę służyć ludziom, musimy też odbyć podróż powrotną – z serca do głowy, aby nasze myśli, słowa i czyny stały się lekarstwem dla innych.”

Don Oscar Miro-Quesada - Dawna mądrość na nowe czasy

Wymiana

Przez kilkanaście wieków szlakiem jedwabnym przemieszczali się kupcy i handlarze. Ze wschodu transportowali jedwab, żelazo, papier; na wschód złoto, perfumy, wyroby jubilerskie i winogrona.  Nasza podróż również będzie wymianą.

Roczna wyprawa to z jednej strony odwiedzenie 18 państw i przemierzenie 15 tysięcy kilometrów, cztery pory roku, namiot i życie zapakowane do kilku sakw. Z drugiej strony to stawianie pytań i szukanie lokalnych opowieści ukrytych w legendach, baśniach, historiach życia, a także filmach czy zwykłych, codziennych rozmowach. Poprzez te narracje chcemy nawiązać dialog z mieszkańcami na nurtujące nas wszystkich tematy dotyczące różnic i podobieństw, wspólnych ideałów i wartości.

Nie chcemy jechać z pustymi rękoma. Torba rowerowa nie pomieści wielu podarków, ale zmieści się w niej projektor i zestaw polskich animacji, którymi podzielimy się z różnymi grupami publiczności. Od seansu dla jednego widza, po pokazy dla całych społeczności.

Poznaj historie z podróży

Filmy

Na liście prezentowanych filmów będą między innymi “Zaczarowany ołówek” oraz “Bolek i Lolek”. Będziemy również pokazywać współczesne animacje takie jak “Kinematograf” czy “Druciane oprawki”, oraz inne filmy, które pokazywane są zazwyczaj na festiwalach i przeglądach.

Podczas filmowych spotkań będziemy chcieli podzielić się z mieszkańcami różnymi obrazami, które uważamy za wartościowe i piękne. Wybór animacji pozwoli nam dotrzeć do dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Przeczytaj więcej o animacjach

Polonia

Pokazy filmów i warsztaty będziemy organizować w ośrodkach i instytucjach polonijnych. Celowo podczas podróży będziemy odwiedzać różne miejscowości w których zamieszkuje Polonia, miejsca w których można uczyć się języka polskiego, biblioteki w których można znaleźć polskie książki. Podczas rozmów, przypominania i odtwarzania opowieści wspólnie z mieszkańcami odwiedzanych miejsc będziemy chcieli zebrać doświadczenia na temat kultury polskiej i jej złożonych korzeni. Wspólnie zastanowić się, co współcześnie znaczy polskie dziedzictwo i tożsamość.

Przeczytaj o spotkaniach z Polonią

Rower

Wizja wehikułu Leonarda da Vinci, który podobno miał dwa koła równej wielkości ze szprychami, kierownicę, mechanizm korbowy, łańcuch i zębatkę, dopracowany przez Karla Draisa i jego następców, umożliwia nam dziś codzienne przemieszczanie się.

Przez cały rok, bez względu na pogodę czy odległość do pracy, rower jest naszym podstawowym środkiem transportu. Zainspirowani postacią Kazimierza Nowaka, który 100 lat temu przemierzył Afrykę na rowerze, postanowiliśmy ruszyć w jego ślady.

Trasę pomiędzy Polską a Japonią przemierzymy z umiarkowaną prędkością, z wioski do wioski, miasta, kraju, kresu i bezkresu. Na rowerach, bo to nasz ulubiony środek transportu. To podróż która nie tylko jest ogromnym wyzwaniem fizycznym, ale tym bardziej wyjściem poza codzienną strefę komfortu.

Mapa naszej podróży
© 2018 Przed namiSkontaktuj się z nami